Кирилівська церква


Цей шестистовпний, хрестовокупольний храм є одним із найдавніших, що збереглися на території колишньої давньоруської держави. Церква в ім’я святих Кирила та Афанасія будувалася після сходження на київський престол у 1139 році чернігівського князя Всеволода Ольговича на околиці міста — в селі Дорогожичі, поряд з яким знаходився перетин численних доріг, звідки в тому числі по переправі через річку Почай. Це був головний собор Кирилівського монастиря, мабуть, покликаного стати сімейною усипальницею Ольговичів — так само, як усипальницею Мономашичів служив заміський Видубицький монастир, а Ізяславичів – Михайлівський Золотоверхий монастир. Кирилівська церква стала родинною усипальницею чернігівських князів Ольговичів. 1179 року тут була похована дружина Всеволода Ольговича — Марія Мстиславівна, дочка Мстислава Великого. 1194 року в Кирилівській церкві був похований київський князь Святослав Всеволодович — герой «Слова про похід Ігорів».

Після розпаду Київської Русі храм неодноразово ремонтувався та перебудовувався. Чотири бічні куполи були добудовані в 17 столітті гетьманом Самойловичем, Костянтином Острозьким. Після пожежі 1734 року храм було реконструйовано у стилі українського бароко під керівництвом відомого київського архітектора Григоровича-Барського. Перебудови переважно торкнулися склепіння, бічні бані, був прибудований фронтон над входом, оформлені ліпним декором вікна та портали. Під наглядом Григоровича-Барського у 1748—1760 роках біля церкви було збудовано кам’яні монастирські будівлі. З них збереглася частина огорожі з кутовою вежею, а дзвіницю було знесено за радянських часів.

У 18 столітті за указом Катерини Другий Кирилівський монастир було скасовано. На території монастирських приміщень було створено лікарню, а стіни церкви зсередини повністю оштукатурені та забілені. У 60-х роках 19 століття під час ремонтних робіт під штукатуркою було виявлено давню фреску. А вже у 1880—1884 роках під керівництвом мистецтвознавців у храмі розпочалися роботи з розчищення старовинних фресок, а загублені фрагменти стародавнього стінопису було оновлено у техніці олійного живопису. До проведення реставраційних робіт залучили близько 30 учнів та викладачів київської малювальної школи Миколи Мурашка, серед яких нині класики українського живопису: Іван Іжакевич, Іван Селезньов, Сергій Костенко, Микола Пимоненко та інші, а також 10 студентів імператорської академії мистецтв, серед яких був і нікому тоді невідомий Михайло Врубель. Врубель працював у Києві з травня до листопада 1884 року. Він написав образи «Архангел Гавриїл» зі сцени Благовіщення, «В’їзд Христа до Єрусалиму», «Зібрання Святого Духа» (на хорах), «Ангели з лабарами», напівфігури Христа, голів пророків Мойсея та Соломона. Також для мармурового іконостасу храму Врубелем були написані ікони «Святий Опанас», «Богоматір з немовлям», «Ісус Христос» та «Святий Кирило». Образи художник написав під час своєї поїздки до Італії, 1884—1885 років. Ікони написані олією на цинкові пластини.

З приходом радянської влади всі монастирські будівлі були націоналізовані та віддані київському психоневрологічному диспансеру, дзвіницю зруйновано. Сама ж Кирилівська церква 1929 року оголошена історико-культурним музеєм, який пізніше увійшов до складу заповідника «Софія Київська». У 1950-х роках під час проведення земляних робіт під храмом виявлено підземний хід, що веде до численних печерних поховань. Але через 10 років вхід у печери був завалений камінням та залитий бетоном. Ці вимушені заходи вжито після того, як одна зі стін Кирилівської церкви дала наскрізну тріщину. Результатом робіт із зміцнення фундаменту стала фактична консервація підземель.
Нині Кирилівська церква — не лише музей у складі національного заповідника «Софія Київська», а й з 1995 року ще й діючий храм УПЦ МП. 14 червня 2011 року парафія була перетворена на Свято-Кириловський чоловічий монастир.

Де знаходиться Кирилівська церква?

вулиця Олени Теліги, 12
(044) 468-11-26, 463-62-00
10:00-18.00 (екскурсії)
сб: 16:30 всеношна, нд: 09:15 літургія
У храмі Святого Василя Великого при Свято-Кирилівському чоловічому монастирі:
пн-вс: 16:30 вечірнє богослужіння, пн-вс: 07:00 опівночі, пн-вс 07:30 літургія
вулиця Кирилівська, 103
044 468 02 12