Лютеранська церква Святої Катерини

В Україні та Києві зокрема німці-колоністи оселилися у другій половині 18 століття та жили вони переважно на Подолі. Перші богослужіння для ще невеликої німецької громади вирушали до будинку Георга Бунге — власника першої міської аптеки. Однак незабаром громаді стало тісно в невеликому будинку аптекаря і вже протягом 1794—1795 років на вулиці Спаській звели невелику дерев’яну кірху на честь Святої Катерини. Ця перша церква загинула у вогні подільської пожежі 1811 року. Але незабаром місто надало віруючим місце на околиці Липок. 25 червня 1812 року там було закладено нову дерев’яну церкву. Фінансові труднощі змусили церковних старост закласти свої будинки та звести на ці кошти церкву.

Нинішня будівля кірхи (германізм, що зазвичай використовується для позначення лютеранських обрядових споруд) споруджена за проектом архітектора Івана Штрома. Здійснив будівництво та внутрішнє оздоблення Павло Шлейфер. Закладено будинок було 19 червня 1855 року, а освячено 4 серпня 1857 року. Церква відзначалася чудовою акустикою, мала орган, подарований купцем Кельном. Поруч із храмом знаходилося лютеранське училище. У 1854 році за кирхи члени громади організували «Товариство співу» (Київське співоче товариство), а невдовзі було створено хор і симфонічний оркестр. Вулиця на честь мешканців та розташування храму отримала назву Лютеранської.

Бурхливі події революції 1917—1919 років та встановлення радянської влади у місті поклали край мирному життю лютеранської громади. Почалися гоніння на духовенство, 1937 року було заарештовано останнього з пастирів. 1938 року громаду було ліквідовано, а храм — закрито. У храмі по черзі розташовувалися клуб, потім склад, а з 1973 року — дирекція музею народної архітектури та побуту. Внаслідок 60-річного використання за призначенням приміщення кірхи було повністю спотворено, інтер’єри — втрачені. У роки Великої Вітчизняної війни було знищено будинок пастора, який розташовувався навпроти кірхи.

Зі здобуттям Україною незалежності храми почали повертатися до віруючих. На початку 1990-х років було відроджено діяльність і лютеранської громади, а 1998 року храм повернули віруючим. Протягом 1998—2000 років тривала реконструкція кирхи і з 2000 року оновлений храм є повноцінним.

Де знаходиться лютеранська церква Святої Катерини?

вулиця Лютеранська, 22
(044) 253-63-19
богослужіння: 10:00 щонеділі