Будівля уряду України

Будинок Уряду України (раніше — будинок ради народних комісарів УРСР, будинок ради міністрів УРСР) — 10-поверхова історична та найбільша в Києві адміністративна будівля, пам’ятка архітектури. Було збудовано у 1936—1938 роках, стало першим об’єктом нового адміністративного комплексу на Липках. З моменту побудови будівлю займав вищий виконавчий та розпорядчий орган республіканської влади УРСР – рада народних комісарів (Раднарком), з 1946 по 1991 рік – рада міністрів УРСР. З 1991 року у ньому розміщується кабінет міністрів України. Після знищення хмарочоса Гінзбурга з 1941 по 1954 рік споруда була найвищою будівлею Києва.

Будинок ради народних комісарів УРСР став першим об’єктом нового республіканського адміністративного центру на Липках, формування якого було пов’язане з перенесенням 1934 року столиці України з Харкова до Києва. Проект будівлі розроблено архітекторами Іваном Фоміним та Павлом Абросимовим у 1935 році. Будинок спочатку призначався для народного комісаріату внутрішніх справ УРСР (НКВС), а рада народних комісарів УРСР (Раднарком) мала розміститися у будівлі, яка нині займає міністерство закордонних справ України на Михайлівській площі. Однак, коли плани будівництва урядового центру змінилися, і відмовилися від його розміщення у Верхньому місті, для розміщення Раднаркому передали щойно завершену будівлю НКВС, будівлю Верховної Ради звели навпроти, а під будинок ЦК КПУ переобладнали будівлі штабу київського військового округу.

Головний напівкруглий фасад будівлі розгорнуть у бік вулиці Михайла Грушевського та Міського парку. Одне з двох крил простягається вздовж вулиці Садової, інше — в глибину кварталу. Центральний корпус налічує десять поверхів, бічні крила – семи-, восьмиповерхові, фанеровані сірим каменем, з колонами. Будівля є яскравим прикладом застосування принципів класичної архітектури. В оформленні головного фасаду використано модернізовані ордерні композиції — іонічні поодинокі та спарені колони та пілястри, а також високі півколони, поділені на численні кам’яні брили та увінчані модернізованими коринфськими капітелями. Бази колон та капітелі (висота — 2,5 метри) відлиті з чавуну. Нижні поверхи будівлі облицьовані великими необробленими блоками тульчинського лабрадориту, цоколь, пояски та портали полірованим головинським гранітом. У 1997 році верхні поверхи та сірі кам’яні півколони фасаду були пофарбовані у світлий колір. Архітектуру будівлі високо оцінив Альберт Шпеєр, який побував під час війни у захопленому нацистами Києві. Будівля йому так сподобалася, що він хотів навіть запросити Абросімова (Фомін помер у 1936 році) на роботу до Німеччини. Внутрішня система планування – коридорна, з двостороннім розташуванням робочих приміщень. Інтер’єри будівлі майже повністю позбавлені декоративно-мистецького оформлення. Литі металеві флагштоки та ажурні ворота виготовлені у 1947 році.

Де знаходиться будинок уряду України?

вулиця Михайла Грушевського, 12/2