Хмарочос Лева Гінзбурга

Хмарочос Гінзбурга або як його ще називали будинок Гінзбурга – це 12-поверхова будівля початку 20-го століття. Увійшло в історію як перший хмарочос України та найвищу будівлю в Росії. Був побудований за 2 роки у 1912 році і був підірваний 24 вересня 1941 року. Повністю знищено на початку 1950-х років. Але давайте дізнаємося історію будівлі та її власника докладніше…

На місці майбутнього будинку Гінзбурга знаходився 4-поверховий будинок високопосадовця за російського імператора Михайла Фабриціуса. Будівництво хмарочоса розпочалося 1910 року за 50 метрів на північ від нинішнього готелю «Україна». Згідно проекту висотка повинна була мати h-подібну форму і різну поверховість по сторонах будівлі (це було необхідно через розташування будинку на пагорбі) — всі 11 поверхів було видно лише з вулиці Городецького. Замовником виступив відомий купець першої гільдії Лев Борисович Гінзбург (його будівельна компанія звела в Києві також національний банк України, будинок національної філармонії України, національний художній музей України, театр Івана Франка, костел святого Миколая, будинок актора, театр оперети та інші), який на площі близько 9500 квадратних метрів вирішив збудувати готель на 90 номерів.

У 1889 році Лев Борисович викуповує у Михайла Фабриціуса земляну ділянку і зносить згодом будинок, який там знаходився. Будівництво хмарочоса коштувало Гінзбургу 1 500 000 рублів. Було використано 12000000 цегли. Будівництво велося у несприятливих геолого-гидрологических умовах, але з використанням новітніх на той час технологій, включаючи внутрішні комунікації (наприклад, будинок був обладнаний рідкісними на той час американськими ліфтами фірми “OTIS”). Будинок Гінзбурга будувався в стилі «модерн» (всі будівлі Хрещатика початку 20 століття були виконані в цьому стилі). 1912 року будівництво хмарочоса закінчили, тоді ж відбулося і відкриття. Після революції 1917 року готель націоналізували та перетворили готельні номери на комунальні квартири.

Висота одного поверху хмарочоса Гінзбурга була близько 4 метрів і тому можна розрахувати приблизну висоту всієї будівлі – 45-55 метрів висоти. Крім того, на даху будинку ще височіла вежа зі шпилем, що надавала йому ще 10 метрів висоти. Точної висоти готелю досі точно не визначено. Житлові будинки такої висоти, як хмарочос Гінзбурга, на початку 20 століття існували лише в США, Німеччині, Аргентині та Канаді.

За кілька днів до окупації Києва німецькими військами розпочалося широкомасштабне мінування міста силами армії Південно-Західного фронту разом із підрозділами НКВС. 24 вересня 1941 року, на п’ятий день окупації Києва, близько 23:00 будинок Гінзбурга та ще 16 будівель на Хрещатику було підірвано. Вибух не зміг повністю знищити хмарочос — остаточно його знесли у 1950-х роках, а фундамент почали розбирати лише на початку підготовки до будівництва готелю «Україна». У 1954-1961 роках практично на тому самому місці, де стояв будинок Гінзбурга, звели новий готель.

Де знаходився хмарочос Лева Гінзбурга?

вулиця Інститутська, 4