Мечеть Ар-Рахма

“Ар-Рахма” в перекладі з арабської означає “Милосердя”. Мечеть збудована в історичній частині міста на вершині гори Щекавиця. Сама назва району, Татарка, береже пам’ять про своїх колишніх жителів – мусульман, які компактно проживали тут із середини 19 століття. Вірним Ісламу знадобилося майже 150 років для здійснення заповітної мрії – спорудження першої у Києві великої мечеті, з мінаретом, молитовним залом на кілька тисяч відвідувачів, освітнім центром – медресе. Двері мечеті завжди відчинені для відвідувачів. У святкові дні та релігійні свята тут збираються кілька тисяч віруючих різних національностей. Для киян та гостей столиці проводяться екскурсії та спільні лекції, на яких можна дізнатися більше про сутність Ісламу, традиції та вірування мусульман.

У жовтні 1897 року київська влада офіційно дозволила відкриття першого молитовного дому мусульман на Подолі. На той час за офіційними даними мусульманська громада налічувала близько 500 віруючих. Молитовна зала була розташована на другому поверсі дерев’яної будівлі у приміщеннях трьох квартир і не могла вмістити навіть третини тих, хто приходив на молитву. З початку 20 століття мусульмани Києва не залишали спроб збудувати мечеть з каменю. Було підготовлено проект будівництва мечеті, яка мала вміщувати 800 осіб. У жовтні 1913 року губернатор міста заклав перший камінь у фундамент мечеті на вулиці Гоголівській. Втім, перша світова війна та прихід більшовицької влади не дали можливості втілити цей проект у життя. За часів радянської влади мусульман Києва примусово розселили по всіх районах міста. З карти української столиці зникли місця компактного проживання мусульман та їхній молитовний дім. Однак імами, незважаючи на всі складнощі, продовжували відвідувати будинки мусульман та підтримувати традиції предків. Після проголошення Україною незалежності в українських мусульман виник шанс на релігійне відродження. 1991 року в столиці було зареєстровано релігійну громаду та відкрито молитовний будинок.

1994 року під час проведення першого з’їзду мусульман України було закладено перший камінь у фундамент мечеті. 3 роки пішло на отримання дозволів, погодження проектної документації, вирішення питань із землевідведенням. У 1998 році мусульмани вже мали можливість молитися в одній із збудованих будівель. Будівництво відбувалося поетапно завдяки фінансовій підтримці віруючих. Вже у 2001 році в будівлі мечеті відбулися перші святкові молитви, у яких взяло участь близько 2000 осіб. Постійне збільшення кількості віруючих спонукало духовне управління мусульман України звернутися до міської влади із проханням про розширення площі мечеті Ар-Рахма. Новий проект, який було затверджено у 2007 році, передбачав збільшення молитовної зали, будівництво мінарету, адміністративного корпусу та медресе. У листопаді 2011 року всі роботи зі спорудження мечеті було завершено.

Після реконструкції київська мечеть «Ар-Рахма» перетворилася на справжній духовний та культурно-просвітницький центр. Автором проекту мечеті став відомий київський архітектор Олександр Комаровський, який брав участь у реконструкції Майдану Незалежності та будівництві київського телецентру. Проект мечеті він розробляв разом із архітектором із Сирії Рідваном Маджзубом. Після смерті Комаровського у 2002 році проект втілював у життя Сергій Бабушкін разом із кавказьким архітектором Ходжею Ахмадом. Загальна площа приміщень мечеті – близько 3200 кв. Тут є молитовна зала, мінарет, медресе, адміністративний корпус, до якого входить відділ сертифікації «Халяль», прес-служба, відділ зовнішніх зв’язків та служба ритуальних послуг, видавництво, прийомна імама, шлюбний зал та зал для урочистих заходів. У зовнішніх оздоблювальних роботах використали вулканічний туф – декоративний камінь з Азербайджану, а купол зробили з міді.

Де знаходиться мечеть Ар-Рахма?

вулиця Лук’янівська, 46
П’ятнична молитва (Намаз Джуму’а): 12:30
Проведення екскурсій: (044) 465-18-77
Щонеділі спільна лекція об 11:00