Музей грошей

Музей грошей Національного банку України був офіційно відкритий 24 березня 2004 року на базі матеріалів музею української контори державного банку СРСР. (хоча рішення про його заснування було прийнято ще наприкінці 1988 року), ця подія приурочена до десятиріччя друку перших банкнот незалежної України на власній банкнотній фабриці. Музейна колекція (предмети нумізматики та боністики) відображає грошовий обіг на території України з найдавніших часів до сьогодення та розміщена у будівлі НБУ.

Експозиція музею побудована за хронологічним принципом – починаючи від примітивних грошей та закінчуючи національною грошовою одиницею сучасної України – гривнею. Матеріали музею відображають більш ніж тисячолітню історію гривні та інших грошових знаків, які перебувають у обігу в різні часи на території країни.

У музеї грошей представлено (в оригіналах та муляжах):
– Монети грецьких полісів Північного Причорномор’я;
– Монети Римської імперії 1-3 століть нашої ери;
– монети періоду розквіту торгівлі з країнами Сходу та Візантією – дирхеми Арабського халіфату та міліарісіям Візантійської імперії;
– перші монети Київської Русі – золотники та срібняки;
– срібні зливки Київської Русі так званого “безмонетного періоду”;
– Монети Західної Європи 15 – 17 століть;
– копійки Московського царства та металеві та паперові гроші Російської імперії;
– гроші часів Української Народної Республіки 1917 – 1920 років;
– радянські рублі та карбованці перших років незалежності України;
– гривні незалежної України 1996 р. – наш час;
– повна колекція пам’ятних та ювілейних монет України;
– Експозиція грошових одиниць багатьох країн світу.

Сучасний музей грошей не лише надає відвідувачам можливість ознайомитись із цінними експонатами, а й підвищити рівень своєї фінансової грамотності. Для школярів та студентів проводяться спеціальні тренінги з питань заощаджень, захисту вкладів, елементів захисту на банкнотах. Такі тренінги формують засади фінансової обізнаності. Заключною частиною є інтерактивне навчання, під час якого кожен учасник на спеціальному ручному пресі сам карбує монету на згадку за допомогою молота, як це робили в середньовічні часи. Зареєструватися на екскурсію до музею грошей НБУ можна за попередньою заявкою на сайті Національного банку України. Екскурсії проводяться безкоштовно.

Де знаходиться музей грошей?

вулиця Інститутська, 9