Навчальний комплекс університету Тараса Шевченка

У 1950-х київський національний університет імені Тараса Шевченка опинився у важкій ситуації – вільна територія навколо навчального закладу закінчилася і будувати нові корпуси стало ніде (університет знаходиться між парком Тараса Шевченка та ботанічним садом Фоміна). Вибір припав на неосвоєні території в районі ВДНГ, а рішення було обґрунтоване близькістю низки науково-дослідних інститутів академії наук кібернетики, фізики, теоретичної фізики, ядерних досліджень у яких студенти могли б проходити практику. На початку 1970-х почалося будівництво за проектом архітекторів В. Ладного (співавтор забудови Русанівки), М. Будиловської, В. Коломійця та інженера В. Дрізо масштабного комплексу, що включає навчальні корпуси, будівлі ректорату та спортивного комплексу, бібліотеку, торгово-побутовий комплекс, а також ряд будівель науково-дослідних інститутів.

Навчальний комплекс університету Тараса Шевченка збудовано у модерністському стилі. Першим з’явився корпус факультету фізики, який було збудовано у 1973 році. Над головним входом піднімається свого роду трамплін, який створює настрій потягу до знань та прогресу. Південно-західний кут будівлі виділено нависаючим об’ємом лекційної аудиторії, який виконаний у м’яких, обтічних формах, у гармонії з уже згаданим трампліном над входом. З цими пластичними деталями контрастують різкі сонцезахисні ребра над вікнами аудиторій, які працюють як додаткове охолодження в спеку.

Критим переходом корпус факультету фізики поєднується з трьома ритмічно повтореними корпусами, що виходять на внутрішню площу комплексу. Тут розташовані факультети радіофізики, кібернетики та механіко-математичний факультет. Три будинки абсолютно однакові: над вхідними групами нависають обсяги аудиторій, у глибині: семиповерхові лабораторні корпуси. Відмінності між корпусами – у барельєфах на глухих фасадах над входами. Завершений кампус був уже після розвалу СРСР – у середині 2000-х років. Тоді ж був добудований, але довгий час простояв занедбаний корпус біологічного факультету. На прикладі цього корпусу вже помітно поступове згасання стилю – немає різко виділених, нависаючих обсягів, ні великої площі скління.
Навіть якщо університету в майбутньому знадобиться розширюватись, то місця для цього вже немає – територія, запланована під розміщення бібліотеки та громадського центру, була віддана під будівництво. Зараз там знаходиться ЖК “Сонячна брама”, а ділянка фізико-математичного ліцею зайнята ЖК “Еврика”.

Де знаходиться навчальний комплекс університету Тараса Шевченка?

проспект академіка Глушкова, 2