Національний військово-історичний музей України

Неподалік Маріїнського парку розташований національний військово-історичний музей України, який розповідає про історію розвитку військової справи в Україні, починаючи з найдавніших часів до сьогодення. Вперше музей відчинив свої двері для відвідувачів 14 червня 1998 року. У присутності військовослужбовців збройних сил України, іноземних гостей було відкрито першу виставку “Збройні Сили України: витоки (1917-1991)”.

Історія створення та діяльності музею складна та багатогранна. 28 грудня 1910 року в перебудованому підвальному приміщенні київського художньо-промислового та наукового музею (нині – національний художній музей України) відкрився київський військово-історичний музей. Це був перший в Україні музей військово-історичного спрямування, створений за ініціативою київського відділу імператорського російського військово-історичного товариства, заснованого у жовтні 1908 року.
У двох залах музею експонувалося чимало пам’яток воєнної історії України. Зокрема було розміщено колекцію скіфської зброї, надану благодійником Олексієм Бобринським, предмети спорядження та озброєння часів Севастопольської війни, гравюри та портрети часів правління імператора Миколи Першого та багато іншого. У період національної революції в Україні, яка характеризувалася частими змінами влади та постійними бойовими діями, значну частину експонатів колекції музею було втрачено.

1967 року за київського окружного будинку офіцерів, було створено музей історії військ київського червонопрапорного військового округу. У 14 залах музею було ґрунтовно показано життя та діяльність округу у післявоєнний період. Вже 1973 року музейний фонд налічував майже 3000 експонатів – документів, фотографій, схем, зброї, бойової техніки. Музей проіснував до розпаду Радянського Союзу та був розформований у 1991 році.

Міністерство оборони України у жовтні 1995 року започаткувало центральний музей збройних сил України, який розташовувався у будівлі колишнього музею історії військ червонопрапорного київського військового округу. Процес постійного нарощування його музейного потенціалу сприяв тому, що 15 січня 2010 року указом президента України музею було надано статус національного та перейменовано на національний військово-історичний музей України.
До його складу входять 5 філій, що знаходяться у різних регіонах України: Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки (Луцьк), музей Ракетних військ стратегічного призначення (Первомайськ), меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут» (Чернігівська область), музей «Героїв Дніпра »(Івано-Франківськ) та музей важкої бомбардувальної авіації (Полтава).

Музей складається з таких експозицій:
– Стародавні часи
– Київська Русь
– Часи козацтва
– Українці у Першій світовій війні
– Український визвольний рух 1917-1921 років
– Радянські збройні сили у 1920-1930-х роках
– Друга світова війна 1939-1945 років
– розвиток радянської армії на території УРСР у післявоєнний період (1945-1991 роки)
– Збройні сили України на захист державного суверенітету та територіальної цілісності України

За роки свого існування музей посів почесне місце у системі культурно-освітніх закладів збройних сил України та серед історичних музеїв країни як центр наукової роботи та військово-патріотичного виховання.

Де знаходиться національний військово-історичний музей України?

вулиця Грушевського, 30/1
(044) 253-27-50
нд-нд: 10:00-18:00
пт: 10:00-17:00
пн: вихідний