Національний музей медицини України

Ідея створення в Україні музею медицини з’явилася на початку 1960-х років та головну роль у її формуванні відіграв видатний український історик медицини Олександр Грандо. Музей медицини України було засновано у 1973 році, відкрив свої двері для відвідувачів у 1982 році до 1500-річчя Києва. Ентузіасти під його керівництвом дуже довгий час працювали над пошуком майбутніх музейних експонатів та матеріалів. Плодом їхньої роботи стало те, що ми можемо зараз побачити у трьох залах музею медицини.
Музей медицини у колишній будівлі анатомічного театру медичного факультету київського університету, яка була збудована у 1853 році і є пам’яткою архітектури 19 століття. Анатомічний театр відразу ж після свого відкриття став вважатися найкращим у Європі, прославившись унікальними музейними колекціями професорів Олександра Вальтера – першого директора театру та Володимира Беца. Саме тут в 1874 Бец відкрив гігантські пірамідні клітини кори головного мозку, а в 1878 Перемежко – непряме поділ тварин клітин (каріокінез). Ці відкриття прославили київський університет та вітчизняну медичну науку на весь світ. Анатомічний театр у 1923 році переїхав на вулицю Мечникова і тепер належить до медичного університету Богомольця.

Перший зал

Перший зал музею розповідає про становлення та розвиток медицини на території України з найдавніших часів. Серед експонатів привертають увагу предмети для жертвопринесень, стародавній медичний інструментарій, лікарські рослини, які вживалися в народній медицині, фрагменти з літописних джерел, що розповідають про хвороби та боротьбу з ними. Особливий інтерес представляє автентичний інтер’єр старовинної лазні часів Київської Русі (приблизно 11 століття), яка використовувалася не лише для гігієнічних цілей, а й для лікування.

Друга зала

У другій залі музею відображено розвиток медичної освіти та науки в Україні в 19 та на початку 20 століть: набори медичних інструментів того часу, визначні наукові роботи та відкриття у різних галузях медицини, зокрема перше у світі прижиттєве встановлення діагнозу інфаркту міокарда. Тут також експонуються оригінальні інтер’єри першої операційної на медичному факультеті Київського університету з повним обладнанням того часу та натурними фігурами Пирогова та Караваєва, кабінет видатного епідеміолога Заболотного.

Третя зала

Третій зал присвячений охороні здоров’я та розвитку медичної науки у 20 столітті. Зокрема, добре показано боротьбу з епідеміями в Україні у двадцяті роки, організацію різних медичних закладів та науково-дослідних інститутів, найбільш вагомі вклади у вітчизняну науку відомими вченими України. Не позбавлена уваги і така трагічна тема як голодомор, сталінські репресії лікарів та науковців та участь медиків у Другої світової війни. Також показані медичні наслідки Чорнобильській трагедії. Експозиція цієї зали закінчується діяльністю академії медичних наук України та розвитком сучасної медицини в нашій країні.

Де знаходиться національний музей медицини України?

вулиця Богдана Хмельницького, 37
пн-пт: 09:30 – 18:00
+38 044 234 15 74