Маріїнський парк (попередні назви: Царський, Жертв Революції, Пролетарський, Радянський; неправильні назви, що ходять у народі: Міський парк, Хрещатий парк) розташований навпроти будівлі Верховної Ради України та Маріїнського палацу. Парк був заснований 1874 року на місці палацової площі та військового плацу, де влаштовувалися паради. Зелена зона площею 9 га спроектована у гарному пейзажному стилі. Тихий, тінистий, зі старими липами, кленами та каштанами, Маріїнський парк є унікальною пам’яткою паркового мистецтва минулого. Головний вхід у парк — навпроти будівлі Верховної ради України та Маріїнського палацу.
У Маріїнському парку встановлено такі пам’ятники:
1. Героям Жовтневого повстання 1917 року, на братській могилі робітників і солдатів, які загинули під час повстання за Радянську владу у Києві у листопаді 1917 року. Пам’ятник було встановлено у 1927 році перед входом до парку. Під час Великої Вітчизняної війни пам’ятник було зруйновано. Відновлено та відкрито 6 листопада 1948 року. П’єдестал — із чорного мармуру, на ньому — чаша із червоного граніту. Загальна висота пам’ятника – 2,5 метри. Під час подій навесні 2014 року було зруйновано знову.
2. Учасникам Січневого збройного повстання 1918 року на братській могилі учасників повстання. Нинішній пам’ятник було відкрито 21 грудня 1967 року. Бронзова фігура робітника заввишки 4 метри, що піднімає прапор революції, встановлена на постаменті заввишки 2,5 метра з чорного лабрадориту.
3. Генералу Миколі Ватутіну, на могилі полководця. Пам’ятник було відкрито 25 січня 1948 року. Статуя із сірого граніту встановлена на постаменті з полірованого чорного лабрадориту. Стилобат пам’ятника виконаний у вигляді мозаїчного килима. Загальна висота пам’ятника – 8,5 метрів.
4. Андрію Іванову (один із керівників Січневого повстання у Києві у 1918 році), гранітний надгробок на могилі.
5. Каштанам, що розпустилися (пам’ятник київським каштанам).
6. Режисер.Спостерігач.
У Маріїнському парку близько 100 порід дерев, серед них — айлант, амурський оксамит, канадський бундук, клен Шведлера, софора японська та багато інших. Здійснюючи прогулянку парком ви можете помилуватися лівим берегом Києва з оглядового майданчика біля Маріїнського палацу, а пройшовши трохи ліворуч і далі від майданчика – побачити стадіон імені Валерія Лобановського. Наприкінці Міського парку, який починається за Маріїнським палацом, розташований міст закоханих яким можна перейти в Хрещатий парк , а там – відвідати музей води, ляльковий театр та пам’ятник “Історія кохання”.