Маріїнський палац

Палац у Царському саду (у наші дні Міський сад) було закладено на замовлення імператриці Єлизавети Петрівни у 1744 році. Проект у стилі бароко був розроблений її придворним архітектором Бартоломео Растреллі (у Києві є й інші його роботи – Андріївська церква). Під керівництвом москвича Івана Мічуріна, а також групи інших архітекторів палац було зведено до 1752 року.

Імператриця не знайшла часу відвідати палац через державні справи, а в 1762 році – раптово померла від невідомої медицини тих часів хвороби. Першою царською особою, що зупинилася в Маріїнському палаці, була Катерина Друга, яка відвідала Київ у 1787 році. Тут вона брала венесуельського політичного діяча Франсіско Міранду, майбутнього визволителя від іспанської колоніальної системи.
У пізньому 18 та ранньому 19 столітті палац був резиденцією генерал-губернаторів Київської губернії.

На початку 19 століття царський палац згорів у результаті серії пожеж. Через півстоліття, в 1870 році, Олександр Другий доручив архітектору Карлу Маєвському реконструювати палац, виходячи зі старих планів і картин. Після відновлення було перейменовано на Маріїнський на честь імператриці Марії Олександрівни. За її бажанням, біля південної сторони палацу було розбито великий парк – Маріїнський парк.

Під час Першої світової війни до Маріїнського палацу переїжджає імператриця Марія Федорівна, яка курирує відправлення санітарних поїздів та лікування поранених. Вона проводить там 2 роки аж до зречення престолу свого сина імператора Миколи Другого, про що дізнається в палаці.
Маріїнський палац вважався резиденцією для членів імператорської сім’ї, що відвідують Київ, до 1917 року.

Під час Громадянської війни Маріїнський палац використовувався як військовий штаб. У пізніх 1920-х роках будівля належала сільськогосподарській школі, пізніше стала музеєм. Під час Великої Великої Вітчизняної війни палац сильно постраждав і був відреставрований наприкінці 1940-х років. Ще одна велика реставрація була зроблена в 1980-ті роки. З 2007 року Маріїнський палац, який зараз є церемоніальною резиденцією Президента України, перебував на реконструкції. У січні 2018 року відбулося урочисте відкриття Маріїнського палацу після 11-річного відновлення його колишньої краси – як зовнішньої, так і внутрішньої.

Де знаходиться Маріїнський палац?

вулиця Михайла Грушевського, 5А
(потрапити до Маріїнського палацу можна лише разом з екскурсією, що проводять київські турфірми)