Пам’ятник “Історія кохання”

На те, щоб встановити цей пам’ятник у Хрещатом парку, влада міста та його мешканців надихнула історія кохання італійського військовополоненого та українки, яку викрали. на роботу в Німеччину. “Я щороку приїжджаю в Україну. Я досі пам’ятаю ті події війни, які пов’язали нас із Марією. І ці сльози на моїх очах – це сльози радості”, – каже Луїджі Педутто.

Вони познайомилися в Австрії далекого 1943-го. Солдат, що капітулювала італійську армію і викрадена фашистами на роботи з України селянка Мокрина. У таборі для військовополонених працювали у швейному цеху. Луїджі потай від наглядачів шив для неї хусточки. Мокрина ділилася з ним мізерним пайком у їдальні. Вона не знала італійської, він вивчив лише пару фраз російською.

“Це було вперше у моєму житті, коли я дізнався, що таке кохання”, – каже Луїджі Педутто.

У травні 45-го радянські війська їх звільнили. Здавалося б, ось-ось настане щасливе сімейне життя. Він хотів забрати Мокрину до себе. Італійська влада відмовила. Тоді він сам був готовий переїхати до Радянського Союзу.

“Я пояснював, що я італієць, але хочу поїхати з цією жінкою до України. “Ні, – каже він. – Наш Сталін не хоче цього”, – згадує Луїджі Педутто.

Так їхні шляхи розійшлися. Луїджі одружився, у нього народився син. Вона теж одружилася, в Україні працювала в шахті, виховувала трьох дітей. Майже одночасно Луїджі і Мокрина овдовіли. Але один про одного пам’ятали завжди.

“Тоді, у війну, мені здається, це було дуже щире почуття. І дуже добре, що вони пронесли це, він не забув її. Напевно, це таке кохання, чи не знаю чи є зараз таке”, – каже Галина Ємельянова, онука Мокрини Юрзук.

Перед розставанням Мокрина залишила Луїджі свою адресу в Україні. Він неодноразово писав. Але листи не доходили. 2004-го сеньйор Педутто дізнався про програму “Жди меня” і звернувся за допомогою. Через кілька місяців він знайшов своє перше кохання. Вони зустрілися через 60 років. Він запросив її до себе в містечко Кастель-Сан-Лоренцо, показав оливковий гай. Луїджі в хаті Мокрини тепер частий гість. Щоліта приїжджає допомагати по господарству. Гарно доглядає – готує для неї італійські страви, замінюючи пармезан плавленим сирком.

Ця історія нікого не залишила байдужим. На честь італійця та українки, які пронесли кохання через все життя, 7 травня 2013 року було встановлено пам’ятник історії кохання (KievFashionPark; скульптори Олександр Моргацький та Григорій Костюков).

“Можливо, молодята захочуть подивитися, що це за пам’ятник”, – каже Мокрина Юрзук.

Приїхати до Києва у свої 93 Мокрина Андріївна не змогла. На церемонії відкриття монумента сеньйор Луїджі не зміг стримати сліз.

“Це чудова пам’ятка. Все, що я відчуваю в серці, скульптору вдалося дуже точно передати”, – сказав Луїджі Педутто.

Пам’ятка історії кохання знаходиться всього за кілька метрів від місту закоханих (Парковий міст), недалеко від Маріїнського парку. Немає сумнівів, що багато молодят будуть відвідувати це місце в день весілля.

30 квітня 2017 року в італійському містечку-комуні Кастель-Сан-Лоренцо відбулося відкриття копії київського монументу “Історія кохання”. Луїджі Педутто до появи пам’ятника на своїй батьківщині не дожив – його не стало у 2013 році. Мокрина Юрзук померла у 2015 році.

“Емоції переповнюють. Чесно кажучи, не очікувала такої реакції людей. Не уявляла, як до нашої ініціативи поставляться мешканці цього маленького містечка, наскільки для них це важливо, чи наші почуття однакові? Але побачене перевершило всі мої очікування. Все місто вийшло на вулиці. Ми спостерігали усвідомлене, щире ставлення людей. Вони фотографувалися біля пам’ятника, хто знав Луїджі – згадували його… Це дуже зворушливо. Я думаю, що всі разом ми зробили добру справу», – поділилася після церемонії відкриття пам’ятника Ганна Безлюдна, керівник Inter Media Group.

Скульптури в рамках проекту Kiev Fashion Park можна побачити і в інших цікавих місцях Києва:
Пейзажна алея,
Русанівська набережна (Бабка з кравчучкою),
Печерський ландшафтний парк\Співоче поле (Великий пекарський турнір, Світ крізь рожеві окуляри),
Маріїнський парк (Режисер.Спостерігач),
Рідкісний птах,
парк Тараса Шевченка (бабуся класична).

Де знаходиться пам’ятник “Історія кохання” (пам’ятник закоханим, пам’ятник вічного кохання)?