Пам’ятник Олександру Вертинському


18 березня 2019 року на Подолі було встановлено пам’ятник естрадному артисту, кіноактору, композитору, поету та співаку початку 20-го століття Олександру Вертинському. А 21 березня відбулося офіційне відкриття скульптури культурного діяча, який народився у Києві у 1889 році (церемонію приурочили до 130-річчя від дня його народження).
Пам’ятник Вертинському створив не менш видатну людину – скульптор Борис Довгань, серед робіт якого є рельєфи на будівлі українського інституту науково-технічної та економічної інформації (у народі більше відомо як “тарілка на Либидській“) та барельєфи в готелі “Славутич” (перебуває на Русанівці). Статуя виготовлена із бронзи та важить 500 кілограмів, фінансувалися роботи за рахунок колекціонера Олександра Брея.
Довгань, якому на даний момент вже 90 років, зобразив Вертинського у сценічному образі П’єро – у такому вигляді він декламував свої вірші, покладені ним на музику – «Маленький креольчик», «Ваші пальці пахнуть ладаном», «Кокаїнетка» та присвячений актрисі Вірі Холо романс “Ліловий негр”.

Олександр Вертинський був одним із відомих поетів «Срібного віку» російської поезії. Навчався він у 1-й Київській гімназії. Проте протримався там лише 2 роки. Був виключений за неуспішність та неприйнятну поведінку та переведений до 4-ї Київської гімназії. Тут Олександр захоплюється театром. 1913 року переїжджає до Москви. Виступає на естраді та створює сценічний образ П’єро. Під час Першої світової війни вступив медичним братом до санітарного ешелону. Після Жовтневої революції емігрував із Росії до Константинополя. У різні часи проживав у Греції, Польщі, Румунії, Франції, США, Китаї. 1943 року переїхав до СРСР. 1951 року був удостоєний престижної в ті роки Сталінської премії за роль у фільмі «Змова приречених». Загалом у фільмографії Вертинського понад 20 робіт у німому та звуковому кіно. Дві його дочки – Анастасія та Маріанна – стали знаменитими радянськими кіноактрисами. Помер Олександр Вертинський 21 травня 1957 року в Ленінграді на 69-му році життя, давши того дня свій останній концерт.

Де знаходиться пам’ятник Олександру Вертинському?

перетин вулиці Боричів Тік з Андріївським узвозом, орієнтир Андріївський узвіз 3