Архангело-Михайлівський Звіринецький печерний монастир


Точних та задокументованих згадок про Звіринецький печерний монастир не збереглося. Передбачається, що заселення печер ченцями відбулося у 11—12 століттях за часів християнізації Київської Русі. Деякі церковні історики вважають, що Звіринецький монастир є попередником Видубицького та своєю появою завдячує князю Всеволоду Ярославичу. Через деякий час після заснування більша частина братії перейшла в наземний Видубицький монастир, а потім, під час набігів кочівників, монастир був зруйнований, після чого не відновлювався і був покинутий.

Наприкінці 19 століття було знайдено печери монастиря, після чого монастир був частково відроджений у 1913 році як скит Різдва Богородиці Києво-Печерської лаври на Звіринецьких печерах. Незадовго до закриття наприкінці 1920-х налічував до 40 насельників. Один із піклувальників обителі — князь Володимир Жевахов 1924 року в скитському храмі прийняв чернечий постриг з ім’ям Йоасаф, а 1926 року очолив монастир. Пізніше висвячений на єпископів. У грудні 1937 року єпископа Могилевського Йоасафа розстріляли під Курськом. У 2002 році канонізований Російською православною церквою як священномученик Іоасаф Могильовський.

Після радянського періоду запустіння працями музею історії Києва та братії Свято-Троїцького Іонінського монастиря Звіринецькі печери були знову розчищені. У 1997 році відроджено скит Різдва Богородиці на Звіринецьких печерах. У 2009 році на базі Звіринецького скиту засновано Архангело-Михайлівський монастир. З 2006 року ведеться реконструкція печерних споруд та будівництво будівель монастиря. Було споруджено два храми та кам’яні входи в печери. Розпис входу-крипти в печери вевся з серпня 2012 по березень 2013-го. З храмових споруд повністю розписано лише храм преподобних отців Звіринецьких.
Нині ченцями Звіринецькій обителі проводяться щоденні богослужіння як у печерах, так і у двох надземних церквах. Для богослужінь використовуються печерна церква в ім’я Чуда Михайла Архангела в Хонех і храм на честь Собору преподобних отців Звіринецьких, розташований над входом в печери. У соборній церкві проводяться недільні та святкові богослужіння.

Де знаходиться Архангело-Михайлівський Звіринецький печерний монастир?

вулиця Мічуріна, 20-22
044 285 2440