Церква Різдва Христового


Вперше у писемних джерелах дерев’яна церква з такою назвою згадується у 1520 році. Новий будинок кам’яної церкви Різдва Христового було споруджено на місці старої дерев’яної церкви, яку розібрали у 1807 році. Проект був розроблений архітектором Андрієм Меленським (Контрактовий будинок, пам’ятник Магдебурзькому праву, церква Святого Миколая на Аскольдовій могилі, Хрестовоздвиженська церква) у 1808 році. Будівництво тривало з 1809 до 1814 року.

Кам’яна церква у плані становила восьмигранник, до якого зі східного боку прилягала напівкругла апсида, а із західного боку — прямокутна дзвіниця. На південній та північній сторонах розташували чотириколонні портики іонічного ордера на високому стилобаті. Головний об’єм храму перекривався восьмикутним перекриттям, а апсида конхой. У центрі апсиду мала восьмикутний об’єм, над яким розмістили невелику чотирикутну купол з вікнами. Дзвіниця храму складалася із двох ярусів. Другий ярус був ротондою з восьми колон іонічного ордера, попарно з’єднаних простінками. Дзвінниця завершувалася напівсферичним куполом із високим шпилем. У 1840 році до церкви був прибудований притвор Сергія Радонезького. 6 та 7 травня 1861 року тут відбулося прощання киян із прахом Тараса Шевченка, який перевозили із Санкт-Петербурга до Канева. Після цього церкву почали в народі називати «Шевченковою». 1936 року радянська влада знесла церкву, як і багато інших культових будівель у Києві.

У 2002-2003 роках церкву Різдва Христового було відновлено практично в первісному вигляді. Відновлений храм збудували на тому самому місці і в тому ж вигляді, в якому він існував на момент руйнування. Наявність достатньої кількості фотографій і деяких ескізів архітектора Меленського, що дійшли до нашого часу, дало можливість досить точно відтворити риси зруйнованого храму. Сучасне планування вулиць Подолу дало можливість відкрити головний фасад церкви, який розташований обличчям до Дніпра та боком до Поштової площі. 19 січня 2004 року відбулося урочисте відкриття відновленої церкви Різдва Христового.

Де знаходиться церква Різдва Христового?

Поштова площа, 2