Контрактовий будинок

Після пожежі на Подолі, яка сталася в 1811 році, повністю згоріла будівля першого контрактового будинку, яка була збудована в 1801 році. Відновлювати будівництво було вирішено із сучасних будівельних матеріалів і в 1815—1817 роках за проектом англійського архітектора Вільяма Гесте (також брав участь у складанні генерального плану забудови Києва тих часів) та за участю українського архітектора Андрія Меленського (пам’ятник Магдебурзькому праву, церква Святого Миколая на Аскольдовій могилі, церква Різдва Христового, Хрестовоздвиженська церква) було збудовано новий контрактовий будинок.

Контрактовий будинок із самого початку планувався як місце для київських контрактових ярмарків, крім того, у проектах, яким не судилося втілитись у життя, було також спорудження будівлі магістрату, яке мало бути домінантним у комплексі. Праворуч був би контрактовий будинок, ліворуч мали побудувати поштову станцію. Київський контрактовий ярмарок діяв до Жовтневої революції 1917 року. До цього часу у контрактовому будинку побували Микола Гоголь, Тарас Шевченко, Оноре де Бальзак, Адам Міцкевич та інші визначні особи того періоду. Крім того, на другому поверсі контрактового будинку був зал для концертів. Тут виступали знамениті артисти — у січні 1847 року угорський піаніст і композитор Ференц Ліст, польські музиканти — брати Генрік та Юзеф Венявські, скрипаль Кароль Липинський, бельгійський віолончеліст Адрієн-Франсуа Серве, італійська співачка Анджеліка Катала. У 1890-х роках у приміщенні контрактового будинку проводились вистави, організовані Київською драматичною спільнотою. Після 1917 року у приміщенні контрактового будинку працювали Торгова академія та Торговий музей, пізніше різні технічні училища. Із середини 1990-х років у контрактовому будинку розташувалася міжбанківська валютна біржа, в організації діяльності якої відіграв значну роль відомий український економіст Вадим Гетьман.

Головний фасад будівлі з боку Контрактової площі має чотириколонний портик дорійського ордера, увінчаний трикутним фронтоном. Неправильні контури планування (а саме непрямі кути в з’єднанні стін, поворот колонади по відношенню до неї всієї будівлі) зумовлені конфігурацією ділянки забудови. Центральні ділянки північного та західного фасадів прикрашені портиками пілястрів дорійського ордера, східний фасад – портиком із трьохчетвертних колон. При реконструкції інтер’єру меблі для будівлі були розроблені архітектором Ірмою Йосипівною Каракіс (автор проектів десятків ТЕЦ по всьому СРСР, багатьох інтер’єрів готелів, ресторанів та різних громадських будівель у Києві).

Де знаходиться контрактовий будинок?

вулиця Межигірська, 1