Музей локальних конфліктів

Офіційна назва музею – “Трагедія та доблесть Афгана” та “На чужих війнах”. Він був створений у вигляді невеликої виставки-експозиції навесні 1992 року в музеї історії Великої Вітчизняної війни (під статуєю Батьківщина-Мати). Експозиція була присвячена учасникам збройних конфліктів та локальних війн, у яких брала участь армія СРСР, але основну частину виставки займали експонати з воєнних дій в Афганістані.

Відкриття виставки передувала тривала та копітка робота зі збору та комплектування фондової колекції майбутнього музею. Співробітники головного меморіалу СРСР відвідали не лише більшість областей України, а й республіки колишнього СРСР – навіть побували в самому Афганістані. У результаті виставка стала наймасштабнішою з усіх подібних колекцій на той час у СНД і залишається такою досі.

До 10-річчя виведення радянських військ з Афганістану, а саме в 1999 році, співробітники меморіального комплексу на основі наявної експозиції створили виставку, що постійно діє, в окремій будівлі, яка стала називатися “Трагедія і доблесть Афгана”. Музей складається з 2-х залів та налічує понад 5 000 експонатів, зовні будівлі знаходиться виставка військової техніки того часу.

Це цікаво!


1. До початку 1990-х років загиблих в Афганістані солдатів ховали без особливих почестей або відмітних знаків – найчастіше навіть на пам’ятниках заборонялося вказувати, що людина загинула в тій війні.
2. Майже половина учасників війни в Афганістані потребувала допомоги професійних психологів через так званий “Афганський синдром”.
3. Не всі, хто повернувся звідти, змогли жити як і раніше. Про це говорить лист колишнього солдата в газету” – Знаєте, якби зараз кинули по Спілці клич: “Добровольці! Назад, до Афгана!» — я б пішов… Чим жити і бачити все це лайно, ці зажерлі пики кабінетних щурів, цю людську злість і дику ненависть до всього, ці дубові, нікому не потрібні гасла, краще туди! Там все простіше.”.

Дуже багато документів, фотографій, плакатів, листів, газет та особисті речі солдатів, які можна побачити в музеї, допомагають відтворити атмосферу та політичну обстановку в СРСР того часу, викривають винних у розв’язанні цієї війни, демонструють її наслідки, а також усвідомити доблесть та героїзм рядових учасників бойових дій, які найчастіше йшли під кулі проти своєї волі…

Де знаходиться виставка військової техніки з Афганської війни?

вул. Лаврська, 27