Батьківщина мати

Батьківщина-мати (у народі: щит-баба, баба з ножем) — монументальна скульптура у Києві на правому березі Дніпра. Розташована на території “Музею історії України у Другій світовій війні” (стара назва – Музей Великої Вітчизняної Війни). Відкрита у складі музейного комплексу 1981 року у День Перемоги (9 травня). Комплекс відкривав Генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв.

Сталева скульптура таких розмірів у Радянському Союзі виготовлялася вперше. Технологічне проектування та складання здійснювалися фахівцями Київського заводу імені Паризької Комуни з урахуванням рекомендацій виданих інститутом електрозварювання імені Патона щодо зварювання елементів із нержавіючої сталі окремими блоками-секціями вагою 25—30 тонн.
Спочатку передбачалося покрити статую сусальним золотом, проте згодом від цієї ідеї відмовилися. Каркас був виконаний із нержавіючої сталі, виплавленої у Запоріжжі. Сталеву обшивку статуї зварили спеціалісти Інституту електрозварювання імені Патона з листів розміром 50х50 см завтовшки 1,5 мм. Сумарна довжина швів становила близько 30 км.
Збирали скульптуру спеціально збудованим краном заввишки 100 метрів. Для контролю над станом всіх будівельних конструкцій було встановлено суворий режим геодезичних інструментальних обстежень.

Над проектом статуї починав працювати відомий в СРСР скульптор, автор схожого монумента у Волгограді та пам’ятника генералу Ватутіну в Маріїнському парку — Євген Вучетич .
Спочатку передбачалося, що на постаменті височітиме 80-метрова бронзова з позолотою фігура жінки. Біля підніжжя статуї з 30-метрової висоти мав текти в Дніпро водоспад, з обох боків якого воїни форсували річку. Після смерті Вучетича роботу очолив український скульптор Василь Бородай, за якого композиція зазнала значних змін.
За чутками, під час спорудження монумента київський митрополит вів переговори з першим секретарем ЦК Компартії України Володимиром Щербицьким про те, щоб скульптура не була вищою за Велику Лаврську дзвіницю, розташовану неподалік Києво-Печерської Лаври, мовляв, зброя не може бути вищою за хрест. Після цього нібито було вирішено вкоротити меч, який тримає скульптури, і він став нижче верхівки дзвіниці на 12 метрів. Однак архітектори стверджують, що це зроблено для архітектурної рівноваги між спорудами музею та Лаври.

Це цікаво!


1. Висота скульптури «Батьківщина-мати» (від п’єдесталу до кінчика меча) – 62 метри.
2. Загальна висота з постаментом – 102 метри.
3. В одній руці статуя тримає 16-метровий меч вагою 9 тонн, в іншій — щит розміром 13×8 метрів з гербом СРСР (вагою 13 тонн).
4. Вся споруда – цільнозварна і важить 450 тонн.
5. Сам каркас починається на глибині 17,8 метрів (від входу до музею). На цю глибину йде бетонна криниця діаметром 34 метри.
6. За царя Олександра Другого, на місці де зараз Батьківщина-Мати, хотіли збудувати дзвіницю заввишки близько 150 метрів. Землі належали до Видубицького монастиря. Але ченці Києво-Печерської лаври висловилися проти будівництва поряд зі своєю територією.
7. За царя Миколи Другого на місце будівництва дзвіниці все ж таки були завезені матеріали, але почати роботи завадила Жовтнева революція.
8. У 1930-ті роки минулого століття тут планували розбити парк культури та відпочинку. Розроблено оригінальний проект, але його здійсненню завадила вже Велика Вітчизняна війна.

Загальна площа меморіального комплексу становила понад 10 гектарів. До нього увійшли: музей з монументом «Батьківщина-мати», головна площа з Алеєю Міст-героїв та скульптурними композиціями «Форсування Дніпра» та «Передача зброї», галерея героїв фронту та тилу з бронзовими горельєфними композиціями, чаша «Вогонь Слави», виставка бойової техніки та озброєння, окрема будівля, де розгорнуті постійно діючі реліквійні експозиції « Трагедія та доблесть Афгана», «На чужих війнах», відкриті для відвідування екскурсантів літаки та вертольоти, а також головний експозиційний корпус музею – триповерхова споруда з площею перед нею, що вміщує до 30 000 осіб. Саме тут, на честь всенародних свят Перемоги, визволення України та Києва, проводяться загальноміські заходи за участю ветеранів та їхніх нащадків.

Монумент «Батьківщина-мати» має простояти понад 150 років. За розрахунками, статуя може навіть витримати землетрус силою 9 балів. 1987 року над Києвом пронісся сильний ураган, але пам’ятник не отримав пошкоджень. Регулярні щорічні обстеження показують відсутність будь-яких відхилень щодо динамічної рівноваги. Для пересування людей та технічного обслуговування скульптури в середині змонтовано два ліфти — вертикальний та похилий (рухається на катках під кутом 75 градусів), обладнані оглядові майданчики. Один із ліфтів піднімається з дев’ятьма зупинками до самої голови Батьківщини-матері, в якій є люки та технічні майданчики. Можна піднятися в «руку» зі щитом і в іншу — з мечем, там теж є оглядові майданчики.

Де знаходиться Батьківщина-Мати?

вулиця Лаврська, 27
(044) 285-94-57