Національний музей українського народного декоративного мистецтва


Національний музей українського народного декоративного мистецтва – один із найбільших мистецьких музеїв України. Розташований на території національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщеннях колишніх митрополичих покоїв та прилеглої до них будинкової Благовіщенської церкви яка є пам’ятками архітектури. Колекція музею була заснована в 1899 році як одна зі складових збірки новоствореного міського музею старожитностей і мистецтв, перейменованого в 1904 році в київський художньо-промисловий та науковий музей.

Наразі музейні збори складають понад 75 000 творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України з 15 століття до наших днів. Це різноманітні за матеріалом, формою, декоруванням та призначенням предмети домашнього вжитку, перетворені руками талановитих майстрів на високохудожні твори. Усі вони мають яскраво визначені регіональні відмінності. У працях професійних художників декоративного мистецтва простежуються використання усталених народних традицій та тенденція до створення складних просторових композицій образно-асоціативного змісту.

В експозиції музею, що займає площу 1500 квадратних метрів, представлені усі види народного мистецтва України: килимковість, ткацтво, набійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, роги та металу, скла, фарфору, розпис писанок, народна живопис та іконопис. Гордістю та окрасою колекції є комплекси українського народного одягу 19 – початку 20 століття всіх регіонів України, де у єдиному художньому ансамблі поєдналися мистецтво крою, ткацтва, вишивки, аплікації, набійки, плетіння, обробки шкіри та металу. Привертають увагу традиційні жіночі прикраси: багатії, корали, венеціанське намисто, вироби із бісеру.

Раритетами музейних зборів є дерев’яний різьблений хрест у срібній оправі 1576 року, глиняні кахлі 15-18 століть, козацькі трубки та порохівниці 18-19 століть, шовкові ткані пояси 18 століття, вишиті золотими і срібними 18 століття, вироби провідних фарфорових та фаянсових підприємств України 18-19 століття: Києво-Межигірської фаянсової фабрики та Волокитинського фарфорового заводу.

Музей має найбільшу в Україні збірку творів народного художника України Марії Приймаченко, яка становить понад 500 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені мальовничі полотна народного художника України Катерини Білокур. Вони по праву вважаються перлиною музейної колекції та належать до скарбниці світового мистецтва. Різні виставки систематично знайомлять шанувальників народного декоративного мистецтва з роботами сучасних художників та з творами, що зберігаються у фондах музею.

Де знаходиться національний музей українського народного декоративного мистецтва?

вул. Лаврська, 9, корпус 29
ср-пн: 10:00 – 18:00, вт: вихідний
280-36-93, 280-58-12, 254-36-42