Урядові дачі часів СРСР

Урядових дач за часів СРСР було кілька, але найвідоміші з них і які збереглися до наших днів – знаходяться на Нивках та Лук’янівці. Народна назва спецдач: дача Хрущова, але Микита Сергійович має до державних дач лише мінімальне ставлення, бо жив там якийсь час.

Кожна з дач Хрущова включала кілька будівель і утворювала міні-комплекс, де знаходилися їдальня, будиночок для проживання персоналу та інше. Перша урядова дача знаходиться у парку Нивки. Ця місцевість раніше була відома під назвою Васильчиківська дача, історія якої пов’язана з ім’ям київського генерал-губернатора Іларіона Васильчикова (роки життя 1805-1862, похована біля Близьких печер у Києво-Печерській лаврі). З 18 століття тут знаходилися хутори Хмелівщина та Сеньківщина, які стали у 1859 році за указом імператора Олександра Другого власністю генерал-губернатора Васильчикова. Васильчиківська дача була великою територією в 60 гектарів землі з лісом, ставками, сіножатями, городом і садом. Генерал збудував у цій мальовничій місцевості гарний та комфортабельний двоповерховий особняк. Після смерті чоловіка його вдова, Катерина Олексіївна, відома київська благодійниця, подарувала садибу заснованому нею Свято-Троїцькому монастирю на Звіринці. Васильчиківська дача залишалася у володінні монастиря до революції 1917 року, після чого ці землі були націоналізовані.

Нове життя цієї місцевості почалося у 1930-х роках, коли на неї звернули увагу партійна влада. Парк поруч із річкою Сирець був оточений високим парканом, генеральський особняк відреставрували для проживання у ньому найвищого партійного керівництва СРСР. Також було збудовано ще одну двоповерхову будівлю для гостей, які час від часу приїжджали до чиновника, який проживає на дачі. Місцевість змінювала свої неофіційні назви в міру зміни власників, перетворюючись на дачу Любченка, Кагановича, Хрущова, Коротченка… Паркан навколо території, на якій знаходилася державна дача, простояв до середини 1960-х років, після чого територію було передано місту, а сам парк перейменували. у “Парк імені ХХІІ з’їзду КПРС” та відкрили для публічного відвідування. Останнім мешканцем урядової дачі був Дем’ян Коротченко (один із організаторів партизанського руху в Україні, який зробив значний внесок у розгром фашизму). 1974 року йому було встановлено пам’ятник біля входу до парку, а 2015 року його неофіційно демонтували (акт вандалізму в ніч із 26 на 27 травня).

Гостьовий будинок у 2000-х роках купив генерал СБУ, після чого розпочав не лише його реставрацію, а й розширення. Очевидно почалися проблеми або з фінансами або з дозволом на будівельні роботи, а в травні 2015 року невідомі чоловіки демонтували підпірні будівельні конструкції з металу, що спричинило обвалення другого поверху будівлі.

Друга урядова дача знаходилася на Лук’янівці та належала раніше аптекарському працівникові Октавіану Бєльському. Свій перший одноповерховий будинок він збудував у 1893 році. Назбиравши грошей, незабаром він купив сусідню ділянку і збудував там другий будинок, тільки вже двоповерховий. Після революції 1917 все майна аптекаря було націоналізовано і до 1930-х років територія залишалася загальнодоступною, але ненадовго. Вже у 1934-1937 роках садибу обживав нарком внутрішніх справ УСРСР Всеволод Балицький – навколо особняків виріс паркан, парк закрили для вільного доступу. Після того, як він за якісь провини потрапив під суд, який засудив його до розстрілу, дачу з прилеглою територією віддали під піонерський табір для дітей. Після звільнення Києва від німців, 1943 року, до садиби переїхав Микита Хрущов. Останнім мешканцем урядової дачі був Петро Шелест, який у квітні 1973 року написав заяву про звільнення з роботи у зв’язку з виходом на пенсію. 1978 року в будинках колишньої державної дачі розмістилася адміністрація інституту педіатрії, акушерства та гінекології. Як і в більшості державних установ, коштів в інституту на підтримку в нормальному стані (не кажучи вже про реставрацію) будинків і території немає, тому все перебуває у дуже плачевному вигляді.

Де знаходиться урядова дача на Нивках?

проспект Перемоги, 82Б

Де знаходиться урядова дача на Лук’янівці?

вулиця Герцена, 18