Ставропігійна козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці


14 жовтня 1994 року було здійснено чин закладки церкви з дзвіницею на честь Покрови Пресвятої Богородиці – церкви, подібної до тієї, що знаходилася на Запорізькій Січі за часів визвольної боротьби гетьмана Богдана-Зиновія Хмельницького. Козацька церква розрахована на одночасне перебування в ній до 100 тих, хто молиться. Зведення церкви почалося восени 2000 року, а завершилося восени 2002 року. Будівництво здійснювалося за реставраційними кресленнями. Храм стоїть практично на одній лінії з Успенським собором Києво-Печерської лаври. Це перша в Україні козацька церква, збудована у новому тисячолітті. Вона є копією храмів козацької архітектури, які у великій кількості існували в 17 столітті на Середньому Наддніпрянщині. З 2009 року церква знаходиться на території Мамаєвої Слободи.

Цей храм є перлиною української церковної архітектури, яскравою пам’яткою мистецької спадщини минулих століть, унікальним зразком дерев’яної тризрубної та триярусної козацької церкви. При західній стіні притвору розташовані хори, а в притворі розміщується балка перекриття, на якому влаштовано панікадило з 33 свічками – як символ років життя Господа нашого Ісуса Христа. У західній стіні притвору на рівні існуючих хорів є підвіконня дверного отвору, через який є вихід на балкончик над ганком. У ті часи цей невеликий простір церкви міг вмістити лише обраних козаків і старшину, тому з подібних балкончиків до всього запорізького війська могли звертатися з проповідями церковні ієрархи. На захід від церкви стоїть дерев’яна триярусна дзвіниця, квадратна у плані, увінчана куполом, над якою височіє хрест «Сонце Правди» – як символ Господа нашого Ісуса Христа. Побудовано, як і церкву, у період 2000-2002 років. Перший, другий та третій ярус рубані – складені з брусів. Третій ярус має прямокутні отвори для дзвонів, яких із головним дзвоном «Благовіст» тринадцять.

Пишний іконостас у стилі бароко та інтер’єр для нового храму виготовили різьбярі з Києва, прикрасивши його Богородичними мотивами (ліліями, а також різьбленням виноградної лози та листя аканта). Головним чином храму є ікона «Богородиця Слобідська Цариця Козацька». За свідченням Михайла Грушевського, подібна ікона ще до 1897 року перебувала у родовій Михайлівській церкві Гетьмана Богдана Хмельницького, що у селі Суботове. Церква збудована у новому тисячолітті, але серед київських сімей уже утвердилася думка: щоб хлопчик виріс справжнім козаком та мужньою людиною, його треба хрестити саме в цій козацькій церкві, а дівчата повинні обов’язково поставити в ній свічку та молитися до ікони «Богородиці Слобідської Цариці» щоб вона послала їм гарного нареченого.

Де знаходиться ставропігійна козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці?

вулиця Михайла Донця, 2
093-615-67-79; 098-519-81-79; 050-142-42-05
богослужіння: ранковий 08:00, вечірній 16:00