Михайлівська церква при Олександрівській лікарні

1893 року було освячено місце під будівництво церкви на честь святителя Михайла – першого митрополита Київського. На знак поваги до свого небесного покровителя, це будівництво розпочав почесний громадянин Києва, меценат Михайло Дегтерєв за особисті кошти (також повністю фінансував будівництво національний філармонії). Цей хрестоподібний трипрестольний храм було зведено за проектом архітектора Володимира Ніколаєва (Вознесенська церква на Байковому цвинтарі, особняк Терещенко, Гальперіна та Лібермана, пам’ятник Хмельницькому). Престоли храму присвячувалися: головний – на честь святителя Михайла І-го митрополита Київського, інші два – на честь святого Олександра Невського та святих праведних Захарії та Єлизавети. Куполи церкви спиралися на міцні стіни завтовшки понад 2,5 метри, в ній був різьблений дубовий іконостас, паркетна підлога, парове опалення, широкі гранітні сходинки перед входом. Освячення Михайлівської церкви відбулося 18 червня 1895 року.

Останні роки життя Михайло Дегтерєв присвятив служінню Богу, був старостою храму. Помер 21 грудня 1898 року і був похований у сімейній усипальниці у лівій прибудові храму на честь святих праведних Захарії та Єлизавети. 1901 року за проектом того ж архітектора із західного боку до церкви добудовується для симетрії права прибудова, а потім двоярусна кам’яна дзвіниця. У цей же час у храмі проводиться капітальний ремонт із заміною дерев’яних балок на підлогу металевими з облаштуванням навколо церкви дренажу. Усі роботи з розширення та ремонту церкви проведено коштом вдови Дегтерєва, яка померла 4 червня 1902 року і була похована в склепі під північною прибудовою храму. Після Жовтневого перевороту церкву пограбували, а 1930 року, на Великдень, комсомольці Печерського району майже повністю її зруйнували, збереглися лише фундамент та цоколь храму. Сусідні будівлі церковної контори та трапезної перетворили на партійний комітет Олександрівської лікарні.

Богослужіння відновилися лише через 65 років у грудні 1995 року, у день пам’яті великомучениці Варвари в уцілілій будівлі колишньої трапезної. 1998 року було надано дозвіл на розкопки зруйнованого храму. Під час розкопок знайшли багато церковних святинь: лампади, металеві хрести, віконні ґрати та інше. У лівій прибудові знайшли сходи, які через 3 дні інтенсивних розкопок призвели до усипальниці Михайла Дегтерєва, яка збереглася у первозданному вигляді. Згодом навпроти колишньої дзвіниці знайшли 3 фрагменти дзвона: частина вушка, та 2 частини від дзвону загальною вагою понад 11 кг.

2000 року розпочалося відновлення храму, а вже 2002 року предстоятелем УПЦ блаженнішим Володимиром, митрополитом київським та всієї України було освячено хрести на куполах новозбудованого храму. Нині Михайлівська церква – це типовий православний храм, але з суворішим статутом, ніж у інших парафіях. Тут щодня звершується божественна літургія та 2 молебні. Це пов’язано з тим, що Свято-Михайлівський храм знаходиться при центральній міській лікарні. У храмі служать 7 священиків і 2 диякони. Служба проходить у пристосованому дерев’яному храмі, а також у новому приміщенні, відбудованому на руїнах колишнього храму, який є повною копією зруйнованого. При храмі працює центр православної книги, недільна школа та трапезна.

Де знаходиться Михайлівська церква при Олександрівській лікарні?

вулиця Шовковична, 39/1
(044) 255-15-58
богослужіння: ранковий 09:00, вечірній 16:00