Байковий цвинтар та крематорій

Байковий цвинтар

Цвинтар названо на прізвище генерала Сергія Байкова (російський воєначальник, генерал-майор, учасник Наполеонівських воєн та Російсько-турецької війни). Після війни вийшов у відставку і оселився в Києві — проживав на Печерську у власному будинку, а за річкою Либідь придбав хутір на околиці, — між сучасними Байковими кладовищами та урочищем Протасів яр. Цю територію у Києві почали називати Байків хутір. Байковий цвинтар був відкритий у 1831 році з метою поховання осіб католицького та лютеранського віросповідання на відокремлених частинах. У грудні 1834 року на ньому було дозволено ховати православних. Кожна частина кладовища мала свою каплицю.

Цвинтар розділено Байковою вулицею на дві нерівні частини. Південна, мала частина – Старе Байкове кладовище (відкрито в 1831 році), північна, більша частина – Новий Байковий цвинтар (утворено в 1880 роках). Новий цвинтар огороджений кам’яною стіною, вхідні ворота якої стилізовані під церкву, костел та кірху. У 1884—1889 роках на його території збудували кам’яну Вознесенську церкву (архітектор Володимир Миколаїв, який також спроектував особняк Терещенка, особняк Лібермана, національну філармонію, пам’ятник Богдану Хмельницькому). Колишня Дмитрівська церква на Старому цвинтарі була закрита і в 1890-х роках розібрана; дома її вівтаря зберігся пам’ятний камінь.

На території Байкового цвинтаря знаходиться кілька десятків старих склепів. Усі склепи різноманітної архітектури. Їх поєднує лише внутрішній устрій: маленька кімната, куди заходили люди для поминання померлих, і огороджене ґратами підземелля, в якому були труни. Багато склепів були побудовані відомими архітекторами: В. Городецьким, В. Ніколаєвим, І. Ніколаєвим та іншими. Всі ці склепи унікальні, оскільки були збудовані згідно з традиціями, що відповідають віросповіданням померлих, — православним, католицьким, лютеранським. Більшість написів було знищено під час Великої Вітчизняної війни. У період війни люди ховалися у склепах цілими сім’ями, переважно це були сім’ї євреїв. Пізніше склепи були притулками для безпритульних. Сьогодні склепи перебувають у жалюгідному стані, багато усипальни розкрито і пограбовано.

Відомі люди, які поховані на Байковому цвинтарі

– Йосип Каракіс
– Сидір Ковпак
– Михайло Грушевський
– Борислав Брондуков
– Анатолій Дяченко
– Євген Патон
– Іван Миколайчук
– Ігор Пелих
– Богдан Ступка
– Микола Яковченко
– Микола Бажан
– Леся Українка
– Андрій Малишко
– Остап Вишня
– Володимир Сосюра
– Василь Стус
– Павло Тичина
– Микола Амосов
– Олег Антонов
– Валерій Лобановський
– Андрій Гусін

Київський крематорій

Це єдиний крематорій у Києві, був збудований у 1975 році поряд з Байковим цвинтарем. Складається із двох ритуальних залів на поверхні, відкритого майданчика для церемоній та підземних приміщень. Авраам Мілецький (відомий такими своїми роботами як парк Вічної Слави, крематорій на Байковому цвинтарі, готель Салют, Пейзажна алея) та подружжя Ада Рибачук та Володимир Мельниченко працювали над його створенням 13 років — з 1968 по 1981 рік. Згідно з первісним проектом Мілецького, крематорій був суто функціональною структурою, але Рибачук і Мельниченко (створили сумнозвісний парк Пам’яті) відхилили цю концепцію та запропонували свою — меморіально-обрядовий комплекс, який служив би терапевтичним середовищем для тих, хто щойно втратив близьку людину.

Де знаходиться Байкове кладовище та крематорій?

вулиця Байкова, 6