На початку 1980-х років київські чиновники побачили потребу міста ще в одному готелі. Для будівництва було обрано проект архітектора Авраама Мілецького (відомий такими своїми роботами як парк Вічної Слави, крематорій на Байковому цвинтарі, стіна пам’яті на Байковому цвинтарі, Пейзажна алея). Готель був побудований за 2 роки (1982-1984; на місці дзвіниці (побудований у 1750 році) Миколаївського військового собору (побудований у 1693 році); у 1930-і роки радянська влада підірвала і собор, і дзвіницю; на місці собору зараз знаходиться палац піонерів) та отримала назву “Салют”.
Незвичайна кругла будівля висотою в 7 поверхів, як би нависає над дорогою і нагадує собою чи то підводний човен, чи їжачка, чи стопку складених один на одного якихось речей, які роз’їхалися від удару і тепер того і дивися що вся ця конструкція зруйнується . З технічної точки зору готель “Салют” є несучою бетонною трубою, на яку консольно навішено 6 житлових поверхів, що мають у плані форму еліпса. Усередині труби знаходяться ліфти, комунікації та спіралеподібні сходи. На другому поверсі стилобатної (загальний цокольний поверх) частини будівлі розташований ресторан. Зверху під дахом розташувався другий – літній ресторан, який ще використовується як конференц-зал. У підвальній частині будівлі знаходиться парковка.
Спочатку готель планували зробити заввишки 18 поверхів, але на початку будівництва проект довелося переробляти. Колишній головний архітектор Києва Валентин Єжов розповів подробиці цього дивного (чиновники при СРСР, як відомо, дотримувалися атеїстичної точки зору, але в цьому випадку вони з якоїсь причини вирішили змінити свою думку) на той час:
– Старшому поколінню архітекторів добре відома сумна історія із проектуванням готелю на площі Слави. Скільки разів автора – Аврама Мілецького – викликали до Держбуду та партійних інстанцій, вимагаючи різко знизити висоту готелю! Ми великою компанією виїжджали на лівий берег Дніпра, в район Гідропарку та Русанівки, візуально приміряли, де буде видно готель через верхню брівку схилів, і припускали, наскільки вона буде сперечатися зі дзвіницею Києво-Печерської лаври. Під тиском високого начальства долю будівлі було вирішено – замість гарної, круглої, стрункої вежі отримали низьку бочкоподібну споруду.
У будь-якому разі навіть у не первісному вигляді готель “Салют” досі вражає як киян, так і гостей столиці. Недалеко від неї знаходиться пам’ятник військовим льотчикам (Леоніду Бикову), парк Вічної Слави та парк Аскольдова могила.
Де знаходиться готель Салют?
вулиця Івана Мазепи, 11Б