Палац дітей та юнацтва

Палац піонерів – дитячий заклад додаткової освіти в СРСР. На базі палаців піонерів працювали дитячі гуртки, клуби та творчі колективи, діяла методична служба піонерської організації. Перший будинок піонерів з’явився 29 квітня 1923 року у Хамовницькому районі Москви з урахуванням дитячого клубу «Трудова комуна». У будівництві будівель для палаців і будинків піонерів, що почалося з середини 1930-х років, переважали наслідування форм палацової архітектури минулих епох. Лише з кінця 1950-х років з’явилися нові зразки цього типу будівель, яскравим прикладом якого є палац піонерів та юнацтва імені Островського (радянський письменник, автор роману “Як гартувалася сталь”) у Києві. Київський палац піонерів був заснований у 1934 році і спочатку перебував у будівлі колишніх купецьких зборів (зараз там національна філармонія), потім у колишньому будинку командувача військовим округом (вулиця Михайла Грушевського, 32), але незабаром було вирішено відвести під ці потреби окрему нову будівлю.

Триповерхова будівля палацу піонерів та юнацтва була збудована у 1962-1965 роках на схилі Дніпра поряд з парком Вічної Слави, поряд у 1980-х роках з’явився готель “Салют”. Архітекторами були Авраам Мілецький (готель “Салют”, парк Слави, готель Україна, крематорій та стіна пам’яті на Байковому цвинтарі, Пейзажна алея) та Едуард Більський, за свою працю отримали державну премію СРСР 1967 року. Головний корпус має площу понад 12 000 м² та розрахований на одночасне перебування 26 500 дітей. Інтер’єри прикрашені мозаїкою та карбуванням (скульптор В. Бородай, художники В. Мельниченка та О. Рибачук). У будівлі знаходиться астрономічний гурток (з боку парку видно купол обсерваторії з телескопом усередині). Перед будинком розташовується декоративний басейн площею 650 м² та флагшток з титанового сплаву заввишки 50 метрів. Від головного корпусу до парку Вічної Слави перекинутий пішохідний парковий місток. Раніше на місці палацу знаходився Микільський військовий собор, який був збудований у 1690—1696 роках та знищений радянською владою у 1930-х роках. Трохи пізніше до основної будівлі прибудували лабораторний корпус (для цього було остаточно зруйновано трапезна Микільського монастиря), а після розпаду СРСР з боку алеї Героїв Крут було добудовано паркінг, льодовий майданчик та ресторан.

У наш час палац дітей та юнацтва продовжує виконувати свої функції. Тут працює центр дошкільного розвитку, центр профільного навчання, дитячий центр розваг та відпочинку, сімейний клуб, різноманітні гуртки (понад 150). Проводяться дитячі фестивалі та конкурси.

Де знаходиться палац дітей та юнацтва?

вулиця Івана Мазепи, 13
044 280 95 19