Навчальний корпус театрального інституту

Рада міністрів УРСР у червні 1973 року прийняла рішення про будівництво нового навчального корпусу театрального інституту, а вже у грудні міський виконавчий комітет розпорядився виділити під будівництво ділянку 0,3 гектара та знести розташовані на ній “малоцінні” двоповерхові будинки №41, 43, 45 по вулиці Рейтарській. Перші креслення навчального корпусу “театралки” датовані 1974 роком, а 1976 року архітекторами Олегом Уманцем, Анатолієм Добровольським (особняк Ватутіна, готель “Україна”, завод “Більшовик”, станція метро Хрещатик, аеропорт Бориспіль, будинок із зіркою, Московський (Північний) міст) та Янушем Вігом (київський інститут театрального мистецтва імені Карпенка-Карого, реконструкція Маріїнського палацу та фунікулера) був підготовлений остаточний проект, який у другій половині 1980-х зазнав деяких змін.

У корпусі передбачався зал для вистав на 460 місць та сцена розміром 15х12 метрів та висотою в 3 поверхи з поворотним колом для зміни декорацій. Також було спроектовано дворівневу кінозалу на 180 місць. Все це було збудовано, навіть змонтовано повітроводи та електродвигуни системи вентиляції, розподільні щитки… Будівля заввишки 9 поверхів має площу 10 000 квадратних метрів.

Навчальний корпус театрального інституту мав завершити ансамбль найсучаснішої площі у центрі Києва: після Будинку художника та висотного Будинку торгівлі (теж довгобуд з 1968 по 1981 рік) у комплексі з будівництвом будівлі “театралки” було заплановано її реконструкцію. Площа знаходиться на невеликому пагорбі, вулиця Артема пролягає в низині, і архітектори запропонували зробити площу дворівневу: машини сховати вниз, а тротуари з’єднати пологими пандусами. І не лише тротуари – через пішохідні містки можна було б потрапити з однієї будівлі до іншої.

Архітектура корпусу гармоніювала з сусідніми будівлями: з боку головного корпусу інституту імені Карпенка-Карого (Ярославів Вал, 40) новий будинок оформлявся характерними для сусіднього вікнами, а житловий будинок НАН України (вулиця Стрітенська, 17), що примикав з іншого боку, повторювався округленими кутами. У центрі площі передбачалося розмістити вихід зі станції метро «Львівська брама».

Як і більшість об’єктів, які перебували на стадії будівництва, з розвалом СРСР роботи на навчальному корпусі театрального інституту повністю зупинилися, а сама будівля, яка була практично готова, навіть не піддали процедурі консервації для її добудови в майбутньому.

Де знаходиться навчальний корпус театрального інституту?

вулиця Ярославів Вал, 40